Nejnižší kategorie vín, pro jehož výrobu slouží odrůdy moštové, ale také stolní či neregistrované. Většinou to jsou vína lehčí, která jsou především určena pro nenáročnou konzumaci. Na etiketách se neuvádí odrůda, ročník ani oblast.
Zemským vínem v podstatě nazýváme vyšší kategorie stolních vín. Odrůda se uvádí pouze v případě, kdy je zastoupena 85% podílem. Jeli víno získáno z více odrůd, pak jsou na etiketě uvedena maximálně 3 a to pouze v případě, že jsou zastoupeny alespoň 15% podílem. Udává se také ročník vína a zeměpisný původ. Tedy Moravské či České zemské víno.
Toto víno je již zatříděno inspekcí jako jakostní víno odrůdové nebo jakostní víno známkové. Vyrábí se výhradně y hroznů, rmutu nebo vinného moštu. U vín se již může uvádět vinařská oblast, podoblast, obec i trať - pokud víno pochází výlučně z dané lokality. Vína ze směsi odrůd, cuvée, smějí být vyráběna maximálně ze 3 odrůd.
Vína vyráběná výhradně z hroznů, rmutu či hroznového moštu, u kterých se žádným způsobem nesmí zvyšovat cukernatost a jediným konzervantem je oxid siřičitý. Jsou zatříděna inspekcí do kategorií:
Vyrábí se v kategoriích šumivé víno a jakostní šumivé víno, kdy celková doba kvašení musí dosáhnout minimálně 60 dní v tancích a 9 měsíců v lahvi.